Városrészek területi különbségei a magyar nagyvárosokban

Üzleti vállalkozások hálózatbővítésénél, szociális vagy oktatási ellátások telepítésénél, de bármilyen ellátási hálózat optimalizálásánál fontos tudni, hogy az ellátásba, szolgáltatásba bevont terület milyen jellemzőkkel bír.
Városrészek mint az elemzés alapegységei
Üzleti célú szolgáltatások elemzésénél jellemzően három területi szinten értelmezik az üzleti adatokat, ezek az ellátási régió, a település és általában az irányítószám körzet szint, (ritkán mennek le a cím szintű adatok elemzéséig).
- Budapest városrészei – 2015
- Debrecen városrészei – 2015
- Győr városrészei – 2016
Vannak azonban olyan szolgáltatási területek, vagy fejlesztési célok, ahol az irányítószám szint kevésbé jól értelmezhető, sokkal inkább elterjedt vagy használhat a természetes lehatárolások, történelmileg vagy társadalmilag kialakult elnevezések, mint a városrészek használata.
Népesség megoszlása városrészek szerint
Mindenfajta elemzésnél alapvető igény van a népesség megoszlásának és összetételének vizsgálatára, annak érdekében, hogy megtudjuk mennyi is az az ember, akit elérhetünk szolgáltatásunkkal, vagy akit be kell vonni az adott ellátásba.
- Budapesten a városrészek népessége -2015
- Debrecenben a városrészek népessége – 2015
- Győrben a városrészek népessége – 2015
Jövedelmi különbségek városrészek szerint
Az elemzés – elsősorban üzleti célú környezettanulmányok készítésekor – kiegészíthető a népesség jövedelmi viszonyaira, vagy korösszetételére vonatkozó további vizsgálatokkal is.
- Jövedelmi különbségek Budapest városrészeiben – 2015
- Jövedelmi különbségek Debrecen városrészeiben – 2015
- Jövedelmi különbségek Győr városrészeiben – 2015
Adatkapcsolás és egyedi elemzés
Ha már ismerjük a lakókörnyezet alapvető jellemzőit, akkor az elemzés tovább finomítható a saját üzleti adatok integrálásával – pl. meglévő értékesítési helyek forgalmi adatai – a külső forrásokból elérhető piaci adatok (pl.: POI sűrűség) összekapcsolásával, vagy akár a konkurens helyszínek térképezésével a penetráció hely alapú számításával, az elérhetőség vizsgálatával.
- Északi agglomeráció összehasonlító térképe
- KFC Óbuda – tömegközlekedési kapcsolatok térkép
- Trafikok Budapest világörökség területein
Kapcsolódó cikkek, elemzések »
Elemzési adatbázisok
A GeoIndeX rendszerébe tartozó 100×100 utca szintű vásárlóerő adatbázis, valamint a POIX hely és címadatbázis az ilyen típusú lakókörnyezeti elemzések elkészíthetőségét segítik.







