Telephelyválasztás támogatása térinformatikai módszerekkel

Hol érdemes új üzletet, éttermet, pékboltot nyitni?
Ennek a kérdésnek a megválaszolásához nagyon sok információ együttes ismerete szükséges, ilyenek:
- Mennyi és milyen jövedelmű ember él a környéken?
- Mekkora a napközbeni népesség?
- Merre mozognak az emberek (tömegközlekedés, fő közlekedési útvonalak, stb.)?
- Mi van a környéken (iskola, óvoda, iroda, pláza, stb.)?
- Van-e a környéken hasonló szolgáltatást nyújtó kereskedelmi, szolgáltató egység?
- Konkurens ott van már, ha igen mekkora lehet a forgalma?
Mit mutathat meg egy üzleti célú elemzési térkép?
A pontos helyismeretet sosem helyettesítheti, de a döntési folyamatot nagy mértékben segítheti, ha a potenciális célterületek környezetéről van egy átfogó képünk.
A GeoIndeX rendszerébe tartozó adatbázisok sok szempontból segíthetik a döntési folyamatokat. Több szempont egyidejű térképi ábrázolása az összefüggések vizualizálását teszi lehetővé. A térképi megjelenítés hátterét adó számított mutatók pedig a grafikonos – táblázatos összehasonlításokat egészíthetik ki.
Az elemzési térkép egyszerre mutatja meg két hasonló profilú és méretű kiskereskedelmi áruházlánc – Aldi és Lidl – budapesti bolthálózatát, a kisebb hasonló profilú kereskedelmi egységek (élelmiszer-üzletláncok) térbeli sűrűsödésének egyidejű ábrázolásával. A térkép hátterét a népsűrűség területi megoszlása adja (fő/hektár). A térkép így a fenti kérdések közül egyszerre több kérdésre is választ ad.
Hol vannak túlterhelt és szabad területek?
Ha a vizsgálati szempontok közül egyszerre többet is megjelenítünk egy térképen, akkor új nézőpontok, vagy összefüggések is előtérbe kerülhetnek. Az alábbi térkép vizsgálatával felmerülhet a kérdés, hogy miért is nem települtek meg a vizsgált pékbólthálózatok a MOM park környékén, vagy a Corvin negyedben, vagy akár a Margit híd budai hídfő környékén?
Elemzési galéria utca szintű térképekkel »
Forrásadatok az elemzésekhez
A térinformatika lehetőségeit kihasználó tematikus térképek alapja a GeoIndeX rendszerébe tartozó utca szintű elemzési adatbázisok és térképek:
- GeoXRaszter – Magyarország utca szintű térképe adja a térképi hátteret a tájékozódás megkönnyítésére.
- POIX adatbázis – Magyarország érdekes és fontos helyeinek adatbázisa adja az összehasonlítás alapját képező bolthálózatok térbeli elhelyezkedését, valamint a Központi funkciók sűrűsödését jelző tematikus térkép alapját.
- 100×100 adatbázis – magyar városok utca szintű elemzési adatbázisa adja a lakosság területi megoszlására vonatkozó elemzési térképek alapadatbázisát.
Ha egyedi elemzés érdekli vagy kérdése van, keresse munkatársainkat »







